PİYANO DERSİ İSTANBUL

Ana Sayfa

İletişim

Piyano dersi istanbul, özel ders istanbul, Piyano dersi, piyano dersleri, özel piyano dersi, piyano ders, piyano özel ders, özel piyano dersleri, piyano dersler, piyano dersleri istanbul, piyano dersi verenler, piyano dersi verilir, piyano dersi veren, istanbul piyano dersi, piyano dersi almak, çocuklara piyano dersi, nil karakuş, nil karakus, nilkarakus, nilkarakuş, gitar dersi, ozel ders, solfej dersi, piyano ve solfej, piyano tarihi, piyano seçimi, piano, piano dersi, ozel piano dersi, piano eğitimi, piyano eğitimi, konservatuar, konservatuvar, konservatuara hazırlık dersleri, besteci, besteciler, müzik, muzik, çello, viyolonsel, eski piyano, şan, gitar dersi, özel gitar dersi, müzik, müzik dersi, özel müzik dersi taksim sanat, sanat, kurs, piyano kursu, piano kursu istanbul, özel kurs, özel viyolonsel dersi istanbul, çello dersleri, violonsel dersi, ozel violonsel dersi, cello lessons, çelloo, celo, Özel piyano dersi, piyano dersi, piyano dersi yeşilköy, piyanodersi, ozelpiyanodersi, piyano dersi yeşilköy, istanbulda piyano dersi, özel piyano dersi yeşilköy,müziköğretmeni, müzik öğretmeni, florya, bahçeşehir, yeşilyurt, bakırköy, istanbul piaono kursu, piyano dersi , özel piyano dersi , piyano öğretmeni, çocuk, okul öncesi, anaokulu, çocuklara piyano dersi, yetişkinlere piyano dersi, müzik okulu , sertifika
Copyright © kasim 2008. www.piyanodersiistanbul.com sitesi nil karakus karabacak tarafından yapılmıştır. Sitede bulunan tüm yazılar kendisine aittir. İzinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Galeri
Hakkımızda

Wolfgang Amadeus MOZART (1756-1791)

Mozart sayısız uzmanların yaptığı araştırmalara rağmen bugün bile gizemini koruyan bir mucize olarak kabul edilir.

Avusturyalı besteci Amadeus MOZART, 27 Ocak 1756'da Salzburg'da doğdu. Mozart'ın babası da bir müzisyendi. Leopold Mozart, keman çalan bir besteciydi.

Mozart çocuk yaşta ünlü olan tek müzikçiydi. Henüz 4 yaşındayken klavsen çalmaya başladı. Daha 5 yaşındayken kendisinin seslendiirdiği babasının notaya aldığı besteleri vardı. (menuetler K. 1,2,3,4,5, Sol Major) 6 yaşından 10 yaşına kadar çıktığı konserler gezisinde saraylarda ve sanat çevrelerinde "Tanrı vergisi bir HARİKA" olarak alkışlandı.

1766-1768 yılları arasında Salzburg'da öğrenim gördü. Haydn ve Eberlin örnek aldığı bestecilerdendi. İlk operası Bastien und Bastienne Viyana'da 1768'de Viyana'da sahnelendi.

1769'da La Finta Semplice adlı operası Salzbrg'da oynandı. O yıl yani daha 13 yaşındayken Salzburg Piskoposluk Sarayında BİRİNCİ KEMANCILIĞA getirildi.

1769-1771 yıllarında İtalya gezisine çıktı. İtalyan opresanı ve müziğini yakından tanıma fırsatı buldu. Burada sanat çevrelerini de tanıdı ve Milano'da operaları sahnelendi. (Mitridate Re di Ponto / Ascanio in Alba)

1777'ye kadar Salzburg Sarayındaki görevi sırasında ilk büyük Piyano sonatlarını, keman konçertolarını, senfoniler, dinsel parçalar, danslar , orkestralar için konçertolar gibi bir çok besteler yaptı.

1781'de Viyana'ya yerleşti. Figaro'nun Düğünü, Don Juan, Cosi Fan Tutte burada yaptığı ilk bestelerdendir. Geçimini sağlamak için gece gündüz çalışması gerekiyordu ve bu yüzden az bir ücret ödenmesine rağmen Viyana krallık sarayının oda besteciliğini kabul etti. 3 ayda 3 senfoni besteledi.

1791'de aristokrat ve mason olan müzik aşığı Kont Franz von Walsegg, Mozart'a kimiliğini açıklamayan bir yabancı gönderdi. Bu yabancı Mozart'tan bir requiem bestelemesini istedi. Walsegg Requiem'i kendi adına yayımlamak istiyordu. Bu olay Mozart'ı çok sarstı. Sanki kendi ölüm ilahisini yazıyor gibi bir hisse kapıldı. 3 hafta süren ateşli bir hastalıktan sonra 5 Aralık 1791 yılında henüz 35 yaşında gözlerini dünyaya yumdu.

 

Kısacık hayatına 600'den fazla beste sığdırmayı başarmıştır.

ESERLERİ

Piyano Parçaları

20 Sonat; 15 Dizi Çeşitleme; 5 Fantezi; menuet, Rondo gibi 70e yakın çeşitli parça.

Dinsel Yapıtları

Genellikle orkestra ya da org eşliğinde dört ses için 8 büyük MİSSA, 10 kısa MİSSA, Requiem K.626, Vesperoe de Dominica ve Vesperoe solemnes de confessore, 2 Litanioe Lauretanoe ve 2 Jubilate, koro ve yaylılar için Ave Verum, 8 Kyrie, 7 Dua, 15 İlahi, mezmurlar vs.

Operaları

La Finta semplice(1769), Bastien und Bastienne(1768), Mitridate, re di Ponte (1770), Lucia Silla(1772), La finta Giardiniera(1775), İl Re pastore(1775), İdomeneo, Saraydan Kız Kaçırma(1782), Der Schausspieldirektor(1786),Don Juan(1787), Cosi fan tutte(1790), Sihirli Flüt(1791), La Clemenza di Tito

Oda Müzikleri

6 Yaylılar beşlisi; 24 Yaylılar dörtlüsü; 2.Piyanolu Dörtlü; 7 Üçlü; 1 Klarnetli beşli; Flüt ve obualı dörtlüler; Keman ve Piyano için 35 sonat.

Ses Müziği

Orkestra eşliğinde 56 konser şarkısı, eşliksiz 35 canon, 32 Alman lied'i, 2 Fransız ve 2 İtalyan havası.

Orkestra Müziği

47 Senfoni, Küçük Bir Gece Müziği'nin deiçinde bulunduğu 65 serenat, marş ve divertisman, 115'i menuet 49'u Alman Dansı olmak üzere 203 Dans,

Konçertolar

23 Piyano konçertosu, iki piyano ve üç piyano için birer konçerto, 6 keman konçertosu, 2 Flüt konçertosu, 1 Flüt ve Arp konçertosu, 1 klarnet, 1 Fagot, 4 korno konçertosu, 2 keman için concertone, keman ve viyola için Sinfonia concertante, obua, klarnet, fagot ve korno için sinfonia concertante.