PİYANO DERSİ İSTANBUL

Hamamizade İsmail Dede Efendi, 09 Ocak 1778'de İstanbul'da doğdu. Babası Süleyman Ağa, Manastır'dan gelerek İstanbul'a yerleşmişti. Önce Şehzadebaşı'ndaki Acemoğlu Hamamı'nı, sonra da onu satarak Altımermer'de aldığı Çavuş Hamamı'nı çalıştırmıştı. Besteci bu nedenle "Hamamizade" takma adıyla anılır.

Dede Efendi, daha sekiz yaşındayken, okulda söylediği ilahilerle dikkati çekti. O zamanlar Şişko diye anılan Uncu Mehmet Efendi, müziğe ilgili kişiliği ile saz ve söz'de yetenekli kişileri korumayı çok severdi, ve küçük İsmail de dikkatini çekti ve Onunla ilgilendi. Oğlu ile aynı okulda İsmail'e baba sevgisi ile yaklaştı ve bağlandı. İlk müzik derslerini kendisi verdi, yetişmesi için çaba gösterdi.

 

On dört yaşında Yenikapı Mevlevihanesi'ne alınan sanatçı, dergahın Şeyhi, Ali Nutki Dede Efendi'den dinsel müzik öğrendi. 1797'de "derviş" olmasına karar verildi. 1001 günlük çile döneminde yaptığı bestelerle, ünü Osmanlı Sarayı'na kadar ulaştı. "Zülfündedir benim bahtı siyahım" şarkısını Padişah III. Selim çok beğenmiş ve ödüllendirmişti.

Çile dönemini 1800'de tamamladı ve "dede" unvanını aldı. Yine III.Selim'in isteği ile sarayın Başmüezzinliğine getirildi. III. Selim'in öldürülüp yerine II. Mahmut'un geçmesiyle saraydaki göevinden uzak kaldı ama işler yoluna girmeye başladığında II. Mahmut Dede Efendi'yi saraydaki görevine geri çağırdı.

Aynı yıllarda Enderun'da (Saray Okulu) Besteci Şakir Ağa'da görev yaptığından iki besteci arasında tatlı bir rekabet oluşmuştu. Padişaha hoş görünme isteğinden kaynaklanan bu çekişme sayesinde ortaya Klasik Türk Müziği'nin en güzel örnekleri çıktı.

26 Kasım 18846'da Hacı olmak için gittiği Mekke'de, koleraya yakalanarak hayatını kaybetti.

Şarkı, murabba, kar, semai, nakış, ağır semai ve ayini şerif olmak üzere, 150'ye yakın hemen her makam ve usuldeki besteleri, günümüzde de bütün tazeliğini korumakta, Türk Müziği'nin klasikleri olarak sayılmaktadır.

Şarkıları;

Sevdi gönlüm bir dilberi; Üftadenim ey bi vefa; Yine bir gülnihal, Sana layık mı ey gül ten; Küçücükken bir yar sevdim ezeli; Guş eyle gel bülbülleri; Nice bir aşkınla feryad edeyim; Aşık olalı sen yare gönül; Baharın zamanı geldi; Seyri gülşen edelim ey şivekar; Mah yüzüne aşıkım; Ey gonce dehen ahı seyreden hazer eyle; Ben müptela oldum sana; Ben seni sevdim seveli kaynayıp coştum;

Karları;

Gözümde daim hayali canan; Aşkı tüm nihali hayret amed; Suri şahi eyledi alamı tay; Ruyi tü camı tarab gülgun bad; Kasrı Cennet havzı, Kevser abı hay ...

Ayinleri;

Saba mevlevi ayini; Neva mevlevi ayini; Bestenigar Mevlevi ayini; Saba Ayin-i Şerif; Ferahfeza Ayin-i Şerif

SIKÇA SORULAN SORULAR

İnstagram'dan @piyanomist hesabımı takip edebilirsiniz.

Takip için resmin üzerine tıklayınız.

Piyano dersi istanbul, özel ders istanbul, Piyano dersi, piyano dersleri, özel piyano dersi, piyano ders, piyano özel ders, özel piyano dersleri, piyano dersler, piyano dersleri istanbul, piyano dersi verenler, piyano dersi verilir, piyano dersi veren, istanbul piyano dersi, piyano dersi almak, çocuklara piyano dersi, nil karakuş, nil karakus, nilkarakus, nilkarakuş, gitar dersi, ozel ders, solfej dersi, piyano ve solfej, piyano tarihi, piyano seçimi, piano, piano dersi, ozel piano dersi, piano eğitimi, piyano eğitimi, konservatuar, konservatuvar, konservatuara hazırlık dersleri, besteci, besteciler, müzik, muzik, çello, viyolonsel, eski piyano, şan, gitar dersi, özel gitar dersi, müzik, müzik dersi, özel müzik dersi taksim sanat, sanat, kurs, piyano kursu, piano kursu istanbul, özel kurs, özel viyolonsel dersi istanbul, çello dersleri, violonsel dersi, ozel violonsel dersi, chopin, beethoven, bach, vivaldi, brahms, eğitim, müzik eğitimi, cello lessons, çelloo, celo, Özel piyano dersi, piyano dersi, piyano dersi yeşilköy, piyanodersi, ozelpiyanodersi, piyano dersi yeşilköy, istanbulda piyano dersi, özel piyano dersi yeşilköy,müziköğretmeni, müzik öğretmeni, florya, bahçeşehir, yeşilyurt, bakırköy, istanbul piaono kursu, piyano dersi , özel piyano dersi , piyano öğretmeni, çocuk, okul öncesi, anaokulu, çocuklara piyano dersi, yetişkinlere piyano dersi, müzik okulu , sertifika, LCM, london college of music, türkiye, istanbul, bizet, müzikal, müzik tarihi öğretmen, piyano öğretmeni, piano, pianoöğretmeni, piyanoöğretmen, kurs, müzik kursu, müzikkursu , keman, viyolonsel music, solfej, armoni, g,tar, alet, müzikaleti, enstrüman ,ataköy, edebiyat, çocuk gelişim , müzik terimleri, müzik sözlüğü, müzik terimleri sözlüğü

Copyright © kasim 2008. www.piyanodersiistanbul.com sitesi nil karakus karabacak tarafından yapılmıştır.

Sitede bulunan tüm yazılar kendisine aittir. İzinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.

Her Türlü Sorunuz ve Bilgi İçin; piyanoiletisim@gmail.com

Hamamizade İsmail DEDE EFENDİ

(1778-1846)